Latest topics
» Работа за специалисти в обастта "Технология на дървесината"
Пет 14 Окт 2016 - 11:18 by vestyle

» Едно въпросче ?
Пет 16 Сеп 2016 - 19:11 by Kimmito2

» Задочна форма на обучение 2017
Пет 9 Сеп 2016 - 10:17 by dism97

» обява за работа
Пон 29 Авг 2016 - 7:44 by ARBORBG

» Преместване след първата година
Пет 26 Авг 2016 - 11:54 by Marieta97

» Въпрос за плуването
Сря 24 Авг 2016 - 10:02 by Phelps

» Първо класиране 2016
Сря 20 Юли 2016 - 18:01 by tanita

» първо класиране
Вто 12 Юли 2016 - 8:24 by vitamin15

» Продавам учебници за ВМ
Нед 10 Юли 2016 - 8:07 by hriska

» Минимален бал 2015
Чет 7 Юли 2016 - 18:45 by white_wolf

» Минимални балове
Чет 7 Юли 2016 - 18:25 by Kimmito2

» Матура-Оценки
Сря 8 Юни 2016 - 18:21 by eleonoravr

» ВЪПРОС ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ
Нед 15 Май 2016 - 15:33 by Martha1

»  Продавам Хербарий
Пет 13 Май 2016 - 6:04 by DimVsl

» Картони-хербарии
Пет 13 Май 2016 - 6:01 by DimVsl

КАНДИДАТСТУДЕНТСКА ИНФОРМАЦИЯ

Пет 19 Фев 2016 - 14:47 by pavelppj

За прием за учебната 2016/2017 година Лесотехническият университет организира предварителни кандидатстудентски изпити по Математика, Биология, Английски език и Рисуване:

РИСУВАНЕ І – ГРАФИКА – 09 април 2016 г. (събота) – 9:00 часа

РИСУВАНЕ ІІ – КОМПОЗИЦИЯ – 10 април 2016 г. (неделя) …

[ Full reading ]

Comments: 2

Top posters
Admin (322)

pavelppj (197)

naikon42 (150)

Dobrina :) (145)

cvetti_kiss (123)

Irena_1993 (113)

zoud (82)

Agilisaurus (78)

Harry (69)

aLexandrina (65)

Растения био индикатори

Предишната тема Следващата тема Go down

Растения био индикатори

Писане  whitesmith on Нед 14 Ное 2010 - 7:10

Здравейте, колеги! Искам да науча повече за растенията, чрез които можем да добием представа за климатичните и почвени условия. Ако някой има информация по въпроса, знае литература или може да ми каже към, кой преподавател мога да се обърна. Благодаря предварително!

whitesmith
Студентски съветник

Male Posts : 10

Вижте профила на потребителя

Върнете се в началото Go down

Re: Растения био индикатори

Писане  Harry on Сря 17 Ное 2010 - 17:04

Бих ти препоръчал да се обърнеш към, доц. д-р Златка Спасова Кабатлийска. Мисля че тя ще може да ти даде информация по въпроса ти.

Harry
Студент
Студент

Male Posts : 69

Писане  Admin on Сря 17 Ное 2010 - 17:13

Suspect Много добра тема, ако разбереш нещо по въпроса моля сподели я тук или поне литературата.

Admin
Admin

Male Posts : 322

Вижте профила на потребителя http://ltusofia.forumotion.com

Писане  whitesmith on Сря 17 Ное 2010 - 20:02

Така, ами аз говорих с доц. Кабатлийска и тя ме препрати към доц. Ташев. Той пък ме препрати към литература Very Happy Тази литература е на Павлов и другия автор на Ботаниката (не му помня името) и се казва Растителни индикатори в нашите гори. Общо взето (поне у нас) няма особено много литература по въпроса и малко се е проучвало. Та в тази книжка има ботаническо описание на тревистите и храстови видове под склопа на горите и като по-важно по въпроса - местообитание и на какво е индикатор с едно две изречения. Според мен книгата може да послужи добре при добър фитоценотичен анализ на растителността и да се извадят заключения. Може би за по-подробна информация ще трябва да потърсим Павлов. Иначе книгата е само за библиотеката и не мисля, че има много книги (дано да не е една Very Happy ). Био-индикатори всъщност обобщава всички форми на живот, не само растения (както мен ме интересуваше), чрез които може да се определи не само климата и почвените условия, а също така и замърсяване (тежки метали, радиоактивни елемнети и др.).

whitesmith
Студентски съветник

Писане  Barrayar on Пон 7 Мар 2011 - 21:31

@whitesmith:
Здравей. Темата наистина е интересна. При липса на достатъчно литература в нашата библиотека, винаги моеш да потърсиш и в тези на другите университети - например СУ (в частност Биологическия факултет, намира се зад ВИАС). Също така, интернет е необятен. Не знам дали си забелязал/а, че в края на всяка статия от Уикипедия има посочени източници (References, See also, External links). Добра идея е да ги ползваш, така ще намериш по-обхватни знания по темата, която те вълнува. И, разбира се, винаги е добра идея да търсиш и на английски/руски.

Ако ти трябва професионално, а не за обща култура, си иска сериозно четене, тъй като съм забелязала една много честа грешка - виждаш дадено растение, за което знаеш, че се ползва като биоиндикатор и решаваш, че на тази полянка й липсва (или има в излишък) еди-какво-си. В повечето случаи това не важи, тъй като условията са комплексни и може да има десетки други причини, поради които това растение да се среща точно тук и нито една, която да става за надеждна биоиндикация. Тоест, ако не си на ниво експерт, всичко си остава в сферата на предположенията и задължително си носиш почвени пробички в Пушкаров. :-)

Barrayar
Кандидат Студент
Кандидат Студент

Female Posts : 21

Писане  whitesmith on Чет 10 Мар 2011 - 8:03

Съгласен съм с теб Barrayar. Но в био-индикацията почти никога не се оценяват качествата на почвата само от един вид, а по-скоро от съобществата на терена. И все пак с наблюдения и практика след 10 -20 години може да се развие в професионално умение. И все пак, лично за мен е ясно, че като прочета 1 или 2 книги нищо няма да усвоя докато не направя 100 описания на съобщетва и не сравня изводите си с почвена проба Smile Така и смятам за всички останали неща в нашия университет.
Благодаря за отговора Smile

whitesmith
Студентски съветник

Писане  Barrayar on Пет 6 Май 2011 - 14:01

whitesmith написа: Така и смятам за всички останали неща в нашия университет.

Това важи не само за нашия университет, а за университетите по принцип, както и за много други неща, към които подхождаме с някакви очаквания. Именно тези очаквания са разковничето - мислиш си, че като се дипломираш ще знаеш и можеш всичко, а това е изцяло невярно. :-) Ще знаеш и можеш някои неща, които за били засегнати в образователния ти курс и които си си научил що годе добре. Но ще ги знаеш от теоретичната им страна. Практиката е съвсем друга работа.
Така че, съветът ми е да не подхождаш с пораженческа нагласа - един вид, видиш ли, нашият университет не ни учи на нищо и не оправдава очакванията ни. Напротив - моите ги оправдава напълно. Само че аз съм наясно, че елементът "самообразоване" е неразделна част от животецът наш. :-)
Успех

Barrayar
Кандидат Студент
Кандидат Студент

Female Posts : 21

Писане  Sponsored content Today at 8:09

Sponsored content

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото